up

Blog

Každý človek má potenciál, ale málokto ho využíva

Autor: Jana Ondrejka   Pridané: 14.01.2014 15:25

Kategória: Médiá o nás
blog

Jeremiah Wilson je svetoznámy rečník, ktorý silou svojej osobnosti dokáže inšpirovať tisícky ľudí. Ako sám hovorí, aby sa vám zmenil život k lepšiemu, nestačí si len priať. Je nevyhnutné aj nabrať odvahu a urobiť pre to niečo konkrétne. Inak povedané, ak chce byť človek úspešný, nezostáva mu nič iné len tvrdo na sebe pracovať.

 

Kedy ste sa začali zaoberať rozvojom osobnosti iných ľudí? Aký bol hlavný stimul?

Už ako veľmi mladý som navštevoval semináre a čítal rôzne motivačné knihy. Zistil som, že môj pohľad na svet je trochu odlišný ako názory väčšiny ľudí okolo mňa. Mal som omnoho väčšiu odvahu a odhodlanie. Rozhodol som sa začať podnikať a rozvíjať svoj vlastný biznis. Mal som dobrý produkt, ktorému som dôveroval a prinieslo mi to úspech. Problém, s ktorým som sa na začiatku stretával, bol, že moji zamestnanci neboli rovnako zanietení ako ja. Neverili vo svoje schopnosti a často sa pri plnení zadaných úloh vyhovárali. Hľadal som riešenie ako im pomôcť prekonať túto prekážku a rozhodol som sa pripraviť pre nich tréningy. Snažil som sa svojich ľudí presvedčiť, že všetky výhovorky sú len vymyslené a že ak chcú skutočne niečo dosiahnuť, nesmú sa báť prijať zodpovednosť. Tiež som im vysvetlil, že každý človek má v sebe veľký potenciál, ale málokto ho naplno využíva.

Jedného dňa sa môjho tréningu zúčastnil aj manažér z inej spoločnosti. Moja interpretácia postojov k práci, ale aj k bežnému životu na neho silno zapôsobila. Vďaka môjmu tréningu dokonca prehodnotil svoje životné priority a uvedomil si, že v živote môže dosiahnuť omnoho viac ako si myslel. Pochopil, že sa málo zaoberá morálnymi otázkami a že sú v živote dôležité veci, ktoré sa neoplatí zanedbávať. So svojimi pocitmi sa zdôveril aj majiteľovi spoločnosti, v ktorej pracoval a ten sa taktiež rozhodol navštíviť môj tréning. Aj samotný majiteľ odchádzal s veľmi dobrým pocitom a požiadal ma, či by mohol prísť aj na ďalšie tréningy. Po čase sa zisk jeho spoločnosti strojnásobil a dokonca ako sám tvrdí, zlepšil sa mu aj vzťah s manželkou, ktorá neskôr tiež začala navštevovať tréningy. Vďaka podobným referenciám za mnou postupne chodilo čoraz viac ľudí a ja som sa začal zaoberať už len týmto. Tak vznikol aj Power Training, ktorý robím dodnes.

„Každý človek má potenciál, ale málokto ho využíva.“

Hovoríte, že ľudia málo využívajú svoj potenciál a boja sa prebrať zodpovednosť. Ako sa to dá zmeniť? Čo im v tom bráni?

Ľudia majú rôzne sny, ale málokedy pre ich naplnenie urobia aj niečo konkrétne. Tak ako sa v partnerstve snažíme robiť veci spoločne, dobrovoľne spolu prekonávame prekážky a budujeme si krásny vzťah, podobne to funguje aj v kariére a biznise. Nesmieme sa báť prekonávať prekážky a pochybnosti. Mali by sme byť sústredení na to, čo práve robíme a zbaviť sa neistoty. Ľudia majú veľký strach a ten im často bráni v napredovaní. Aj to je práve cieľom aj firewalkingu (chôdza po horúcich uhlíkoch ako súčasť Power Trainingov – pozn. redakcie). Ak sa dokážete sústrediť bez strachu, bez rušivých vplyvov a bez zbytočných pochybností, veci vám odrazu začnú dávať zmysel.

„Ľudia majú rôzne sny, ale málokedy pre ich naplnenie urobia aj niečo konkrétne.“

Zbaviť sa strachu nie je vždy jednoduché. Ľudia sa bežne boja zlyhania na verejnosti. Navyše strach súvisí aj s pudom sebazáchovy. Čo poradíte ľuďom, aby sa odvážili prekonať svoj strach?

Poviem to v bodoch:

1. Je v poriadku zlyhať. Treba očakávať zlyhanie.

2. Každý človek má isté pochybnosti, má v ceste mnoho prekážok a aj mnoho nedostatkov.

3. Napriek tomu musíme mať silnú túžbu získať od života niečo viac.

Veľa ľudí mi vraví, že nevie čo chce. Ja im vravím, musíte si vybrať. Ak človek chce nájsť správnu cestu, nesmie sa báť objavovať a hľadať. Ak sa „nájde“ a vie čo chce, musí dokončiť svoju cestu počas ktorej bude analyzovať svoje chyby a nebude sa vzdávať. Väčšina ľudí sa, žiaľ, po ceste vzdá. Nemajú dostatok odhodlania a boja sa prekonať svoj strach. Je nevyhnutné na sebe tvrdo pracovať a neustále sa zdokonaľovať a zlepšovať. Stretol som nemálo bohatých ľudí, ktorí na ceste za svojím úspechom tiež tvrdo pracovali a venovali tomu všetko. Veľa iných ľudí zabíja svoj čas vymýšľaním výhovoriek namiesto tvrdej práce.

Mnohí si myslia, že ak si prečítajú knihu, či pôjdu na prednášku, alebo motivačný tréning, zmení im to život. To je však len začiatok. Musia na sebe tvrdo pracovať.

Takže ak človek chce nájsť správnu cestu, neostáva mu nič iné len dokončiť čo začal a nevzdávať sa.

Verím, že v živote každého sú dve oporné sily, ktoré si musíme uvedomiť:

1. Máme potenciál. Môžeme robiť čokoľvek chceme.

2. Každý človek má vnútorný hlas, ktorý mu vraví, že má chyby, nedostatok možností, nemá vzdelanie či schopnosti ako ostatní. Každý má ale v sebe aj hlas, ktorý ho tlačí dopredu. Treba ho len vedieť viac počúvať.

„Ľudia majú veľký strach a ten im často bráni v napredovaní.“

Bola aj vo vašom živote situácia, keď ste cítili, že sa musíte prekonať viac ako inokedy?

Keď som prišiel do Česka, chcel som sa naučiť hovoriť po česky. Bolo to pre mňa veľmi ťažké, keďže som sa nevedel na učenie sústrediť. Mal som poruchu pozornosti a ani som nebol zvyknutý učiť sa. V škole som pri skúškach veľa podvádzal. Vždy keď podvádzame myslíme si, že nám to pomáha, ale v skutočnosti je to naopak. Napriek tomu som sa rozhodol prekonať túto prekážku. Nakoniec som sa naučil sústrediť. Trvalo to dlho a bolo to veľmi ťažké. Každý deň som sa musel veľmi silno prekonávať, prinútiť sa učiť nové slovíčka a zlepšovať si slovnú zásobu. Presne to musíme dokázať všetci. Každý musí prekonať svoj strop.

 

Ako by ste vy definovali úspech? Ako vnímate veci, ktoré sa s tým spájajú?

Každý človek má odlišné vlastnosti a pre každého je teda úspech niečo iné. Poznám ľudí, pre ktorých je najväčším úspechom zveľadená záhrada pri ich dome, niekto iný chce mať niekoľko prosperujúcich firiem a len vtedy sa cíti byť úspešným. Podľa mňa, ten kto nájde úspech v záhrade je rovnako úspešný ako niekto kto má firmy a peniaze. My osobne musíme zistiť čo je pre nás úspech a pracovať na tom.

Čo vám dáva silu pokračovať v tréningoch a neustále rozvíjať osobnosti ďalších ľudí?

Možno to bude znieť ako klišé, ale veľkú silu mi dáva moja úžasná rodina – moja manželka a moje deti.

Energiu a silu mi tiež dodáva to, keď vidím, že moja práca má význam. Ak sa mám na to pozrieť štatisticky, len desať ľudí zo sto, ktorí prídu na Power Training, zmenia svoj život a nasledujú jeho princípy na 100%. Mohlo by sa zdať, že je to málo, no stojí to za to. Ak tých 10 ľudí nevedelo nájsť svoje smerovanie a teraz odrazu cítia, že môžu zmeniť svet, rozhodne to nie je málo. Ak to uvidia ľudia okolo nich, presvedčí ich to, že aj oni sami sa môžu zmeniť. To mi dáva silu a pocit, že to má zmysel.

 


späť      späť