up

Blog

Pripraviť sa – páľ - namieriť

Autor: Dominik Orfánus   Pridané: 24.01.2014 10:16

Kategória: Médiá o nás
blog

Článok uverejnený 22.1.2014 v týždenníku Profit.

Zakladateľ Power Trainingu Jeremiah Wilson vidí, že Slováci myslia v malom. Nemali by strácať čas mierením.Jeho životný príbeh by pravdepodobne bol námetom na Hollywoodsky film o americkom sne. Chlapec z chudobnej rodiny vďaka svojej ctižiadosti dokázal takmer všetko, na čo si zmyslel. Vedie multimiliónový biznis, má krásnu rodinu a je žiadaným trénerom a spíkrom. Jeremiah Wilson má k Slovensku špeciálny vzťah. Robil tu misionára, pozná kultúru, aj jazyk. A priniesol sem Power Training, čím sa z malej krajiny pod Tatrami stáva druhé centrum tohto sebarozvojového fenoménu po USA.

Čo vás živí – telefonický biznis alebo tréningy?

Jednoznačne to prvé. Už roky moja firma ContactPoint pomáha vylepšovať predaj po telefóne – našimi zákazníkmi sú najmä hoteli. Dokážeme automaticky analyzovať telefonický hovor a povedať, ktoré jeho časti spúšťajú nákupné rozhodnutie, resp. či ich váš zamestnanec vôbec používa. Systém LogMyCalls je kandidát na veľký biznis, dokonca, aby sme išli na burzu. Za  posledné dva roky sme vždy zdvojnásobovali tržby, sme takmer na hranici 10 miliónov dolárov. Som v biznise 12 rokov, mám viac projektov, ale tomuto sa venujem naplno. Toto je môj „million dollar baby“, je to odsúdené na úspech.

Takže veríte v osud?

Áno aj nie. Napríklad neverím, že moja žena mi bola súdená. Myslím, že som si pokojne mohol vziať ktorúkoľvek inú. A nemyslím si, že by sme sa vzali za každých okolností. Ale verím v určité schopnosti, voľby, ktoré vytvárajú  výsledok. Môžem napríklad zodpovedne povedať, že budem mať pravnúčatá a vnúčatá predtým ako zomriem. Prečo? Pretože urobím rozhodnutia, ktoré mi to umožnia. Predám svoju firmu za milióny dolárov a budem schopný použiť tie peniaze, aby som mohol stráviť viacej času s rodinou, a nebudem sa pritom musieť starať o nič iné. A to je ten osud. Stane sa to. Nezastavím sa, kým sa tak nestane. Či je to osud, alebo silná vôľa, to neviem. Ale možno môj osud je založený na tom, že mám silnú vôľu.

Na Power Trainingu odbúravate v ľuďoch bloky, vlastne strach. Rodíme sa ako ľudia so strachom?

Je to vedecký fakt, že sme narodení so strachom. Sú vždy určité veci, ktorých sa bojíme alebo o ktoré sa bojíme. Ako deti – takmer každé dieťa sa bojí hadov.

S niektorými typmi strachu sa teda narodíme, ale niektoré sa počas nášho života vyvíjajú – kde sa naučíme báť?

Všetko súvisí s výchovou a prírodou. Výchova je to, ako sa rozvíjam počas života, a príroda je to, kým som sa narodil. A vždy je tu debata o tom, čo je čo. A odpoveď, ku ktorej nakoniec všetci prídeme, že je to z každého trošku. Veda ukazuje, že v DNA máte napríklad zakódované časté depresie, ale iba v tom prípade ak sa stane nejaká situácia alebo situácie - spúšťač. Dokonca vieme, odkiaľ depresia pochádza – DNA to uchováva. To ma za následok kooperáciu výchovy a prírody.

Ako sa dá s vrodeným, ale aj so získaným strachom niečo robiť?

Môj syn sa narodil veľmi plachý. Žiadne dieťa v okolí nebolo tak plaché ako on. S manželkou sme to videli, dokonca my obaja sme plachí, tichí. Keď som so synom, cez komunikáciu s inými ľuďmi sa mu snažím ukázať, že sa niet čoho báť. Keď ja alebo žena hovoríme na verejnosti, on vidí, že sme odvážni a hovoríme mu: „Jonah ty môžeš byť odvážny tiež. Urobíš to, keď budeš pripravený.“ V jednom bode iste pocíti túžbu to vyskúšať. Sám od seba sa prihlásil na debatný krúžok. Stál tam v obleku, argumentoval s ostatnými, a postavil sa a povedal, čo si myslí. Sám sa rozhodol. Zväčša na prekonanie strachu stačí iba obyčajné rozhodnutie.

Ale nie každé dieťa má rodičov ako vy. Čo ak je strach je každodenná vec? Ako vyjsť spod tohto tlaku?

Ak nemáte vzdelanie, nebudete vedieť čo robiť. Ja som sa narodil chudobný, dokonca sme neboli ani stredná trieda. Moji rodičia sú skvelí ľudia, iba nemajú vyššie vzdelanie. Otec išiel do armády, pretože nemal žiadne vzdelanie, mama mala problémy v rodine. Obaja vzišli z jednoduchšieho prostredia. Bol som ich prvé dieťa, navyše veľmi problematické. Všimol som si však, že sa nemusím prispôsobovať okolnostiam. A môžem vyjsť z tohto prostredia – vďaka vzdelaniu. Pozrite sa, poznám slovenskú kultúru od svojich devätnástich, vlastne od pádu komunizmu. Ako sa sem vraciam, stále viac si všímam, že tu ľudia rozmýšľajú v malom. Myslíte si, že ste malá krajina, no kolektívne by ste mali rozmýšľať vo väčšom kontexte, môžete urobiť veľké veci. Stretol som Slovákov, ktorí sú neuveriteľne úspešní vo svetovom meradle – ako v biznise, tak aj v športe.

Aké dôležité je pri ceste z tohto bludného kruhu zmeniť prostredie?

Ide viac o zmenu myšlienkových vzorcov a toho, čo rozprávame. „Toto sa mi nikdy nepodarí“ alebo „na toto nemám“ by sme si nemali hovoriť. Ak v tom budete pokračovať, tak sa to nikdy nezmení. Netreba sa baviť s ľuďmi, ktorí tak hovoria. Veľmi múdry človek Tom Gramsey, ktorý povedal: Ak chcete žiť ako nikto iný okolo vás, tak začnite žiť ako nikto iný. Choďte preč od ľudí, ktorí sú negatívni, a hľadajte ľudí, ktorí rozmýšľajú inak.

Sťažovanie sa na pomery a okolnosti je predsa tak bežnou témou rozhovorov.

Sťažovanie sa, strach, všetko to vychádza z nejakej minulosti. Ak sa dokážete odstrihnúť, viete spraviť čiaru za tým, čo bolo včera, váš mozog dostane priestor na kreativitu. Aj pokiaľ ide o peniaze. Napriek tomu, že som bol mladík z chudého prostredia, neobával som sa, čo sa stane, ak peniaze nebudem mať. Pamätám sa, ako som si požiadal o ruku mojej ženy u jej otca s škatuľou, kde bolo napísané, že budem mať dosť peňazí na to, aby som sa postaral o vašu dcéru. Priznám sa, nevedel som, ako to urobím. A to ma tlačilo dopredu. Robil som 12 hodín denne, ale v  jednom bode som si uvedomil, že bojovať za peniaze nie je dosť. Mal by som sa snažiť, aby moji zákazníci boli šťastní, a nemal by som sa strachovať o to, koľko peňazí od nich dostanem. Sústredil som sa na výsledok a peniaze prišli. Niekedy mám viac a niekedy mám menej. V USA som s firmou prežil aj veľmi ťažké časy. Dokonca som mal manažéra, ktorý ma okrádal, teraz je vo väzení, veľa som stratil. Ale nikdy ma nebudete počuť sa sťažovať „ach, kiež by som mal viac peňazí“.

Ako ďalšiu výhovorku ľudia používajú, že nie sú dosť pripravení na zmenu. Neanalyzujú príveľa?

Názov mojej knihy je Jump - vyskoč. Sám som za analyzovanie, milujem štatistiky, čísla, chcem mať pred rozhodnutím čo najviac informácií. Ale ak vás to má brzdiť v rozvoji, tak prestaňte analyzovať. Chcem niečo, analyzujem do určitej miery a potom jednoducho skočím. Volá sa to: pripraviť, strela, namieriť (ready – fire – aim). Treba analyzovať najmä to, či pracujete na svojom cieli. Pripravte sa ako sa len dá, a potom skrátka vyskočte z rutiny, zo zóny komfortu. Ak skočíte bez toho aby ste všetko vedeli, skôr či neskôr na to aj tak prídete.  

V poslednom čase sa rozmohol koučing, nie je to iba vôdzka pre ľudí, ktorí sa nevedia pohnúť – vyskočiť – samy?

Je smiešne si myslieť, že stačí sa pre niečo rozhodnúť a tým to končí. Dôvod, prečo by sme mali mať kouča je ten, že on vám pomôže pri dosahovaní vašich cieľov. Neviem, aký je koučing tu, ale viem, že v USA 70 percent toho je odpad. Je to skrátka len niekto na telefóne, kto sa vás pýta, čo chcete a čo si myslíte. Tomu hovorím strata času. Nepotrebujete niekoho s kým sa porozprávate, na to máte manželku, priateľov.

Podobné je to s motivátormi – tí vám povedia, čo chcete počuť. Je to, ako keď za vami príde vaša frajerka v krásnych šatách a spýta sa vás, ako vyzerá. A vy jej poviete, že samozrejme, vyzerá skvele a toto isté robia a motivátori.

Ale dávajú nádej.

Áno, ale v takej verzii, v akej to chcete počuť. Často však nehovoria, že musíte ťažko pracovať, aby ste niečo dosiahli. Ak chcem predávať knihu, nedám na titulnú stranu tej knihy: Ťažká práca vedie k úspechu. Pretože tú knihu by ste si nekúpili. Zdá sa to totiž ako ťažká kniha na čítanie. Moja kniha je ťažká na čítanie, pretože sám očakávam, že keď budete čítať tú knihu, budete nad vecami uvažovať. Ľudia nechcú ťažko pracovať. Ak chcete schudnúť – niekto vám ukážte tabletky, ktoré keď budete užívať, tak schudnete. Netreba cvičiť, môžete aj naďalej pozerať televízor... Toto presne chcú ľudia počuť. Motivátori vás chcú nadchnúť. Ale už vám nepovedia, toto všetko musíte spraviť, aby ste dosiahli vaše ciele, aj keď to je to, čo v skutočnosti naozaj potrebujete. Budujú nádej, ktorá je často falošná.

Preto ste budovali power training na tom, že ho neťahá charizma nejakého prednášajúceho?

Na väčšine seminárov počúvate niekoho, kto je skvelý rečník. Možno vie dosiahnuť veľa rozprávaním, ale kde je dôkaz, že ten človek toho reálne v živote veľa dosiahol, viac ako len dobrý rečnícky prejav? To je veľký rozdiel. Podľa mojich skúsenosti väčšina z charizmatických spíkrov je len dobrá v prednášaní. Poznám však ľudí, ktorí zarobili peniaze, žili tými princípmi a naozaj veľa dosiahli. Byť motivátorom, ktorý niečo dosiahol si vždy vyžaduje veľa vynaloženej práce.

Mnoho ľudí chodí ku koučom, na semináre, číta rôzne motivačné knihy, ale exekúcia ich cieľov je malá až žiadna.

Pretože naozaj niečo zmeniť zaberie veľa času a energie a ľudia sú jednoducho leniví. To sa stáva, všetci sme ľudia. Niekedy sa stáva, že niečo nedokončíme preto, že sme jednoducho unavení a nechce sa nám robiť ďalej. Povedzte si: „Ak je toto môj posledný deň v živote, urobil by som to?“ Áno-nie. Možno to nechcete tak silno Potom aký iný dôvod máte, že niečo nerobíte?

 

Jeremiah Edward Wilson (39) Už v trinástich zarábal osobným predajom po škole viac než jeho otec v armáde. Do sedemnástich žil ako syn vojenského dôstojníka takmer na pädesiatich miestach sveta – najmä v USA a Nemecku. V dospelosti bol niekoľko rokov misionárom v bývalom Československu, kde sa naučil po česky. Po návrate do USA skončil štúdium medzinárodných vzťahov na Brigham Young University a pôsobil na Veľvyslanectve Českej republiky vo Washingtone ako asistent ekonomického kancelára. Potom pracoval v poradenskej firme ako tréner predaja a manažmentu. V roku 2001 vynašiel patentovanú technológiu Maculon, vďaka ktorej dokáže dramaticky zvyšovať efektivitu predaja pri telefonátoch. Sytém vylepšil a dnes predáva svoje služby celosvetovo pod značkou LogMyCalls. Od roku 2003 organizuje motivačný Power Training, ktorý poskladal z tých najefektívnejších tréningov, aké sám zažil. Napísal knihu JUMP: Life Beyond the Mediocre (Vyskoč: Život nad priemerom), v ktorej popisuje princípy, ktoré mu v živote fungovali a zarobili mu prvých desať miliónov dolárov.

 

Čo je Power Training
Je to motivačný dvojdňový zážitkový tréning. Od bežných tréningov a seminárov sa líši najmä tým, že účastníci nie sú bombardovaní novými prístupmi, informáciami a zaručenými receptami na úspech. Power Training vďaka intenzívnemu zážitkovému programu (obsahuje napríklad aj lámanie drevených dosiek alebo chôdzu po žeravm uhlí) pomáha jednotlivcovi nájsť odpovede na vlastné životné výzvy, pričom po dvoch dňoch odchádza jednotlivec nielen so silnejším sebavedomím, ale aj životnou víziou. Power Training vznikol v USA v roku 2003. Na Slovensko prišiel v roku 2006, dnes ho trénuje tím pod vedením manželov Kovalčíkovcov. Jeremiah Wilson si ich vybral, pretože „človek, ktorý chce Power Training trénovať, musí tými princípmi aj žiť.“ Okrem toho, že J. Wilson robí občas tréning aj v iných častiach sveta, dostal ponuku priniesť ho aj na Ukrajinu a do Ruska: „Nemusím zaoberať tým, že tam potrebujem niekoho na to nájsť, na Slovensku je tím ľudí, o ktorých viem, že to dokážu,“ naznačil budúci rozvoj. V každom prípade už dnes majú slovenskí tréneri veľa práce s prípravou tréningu, okrem každomesačného pravidelného tréningu pre verejnosť si firmy čoraz častejšie objednávajú  uzavretý firemný tréning.

 

Princípy Power trainingu

  • Keď nevieš, kde chceš byť za päť rokov, nebudeš tam.
  • Obetovanie pohodlnosti je kľúč k nekonečnému úspechu.
  • Kto dáva, ten aj dostáva.
  • Všetko, čo nás brzdí na ceste k úspechu, je vlastný strach a pochybnosti.
  • Dokázať sa dá všetko.


späť      späť