up

Blog

Aj útla ruka dokáže prelomiť hrubú dosku

Autor: Ada Jung   Pridané: 08.07.2014 15:07

Kategória: Médiá o nás
blog

Článok uverejnený v marci 2014 v časopise Notabene

Naučila som sa mať rada samu seba. Viem hovoriť nie a nie prijímať. Nesťažujem sa, život je pre mňa veľký dar s radosťami aj skúškami. Moje srdce narástlo a rastie každý deň.

Tieto slová napísala Soňa V. po tom, čo absolvovala dvojdňový tréning sily – ak chcete zaužívaný anglický názov, tak Power Training. Soňa je rovnaká ako mnohé iné ženy, ale aj muži. So svojimi trápeniami, ťažkosťami, nezvládnutými životnými situáciami, ranami a neúspechmi, sklamaniami. Mala však šťastie, že v určitý presne načasovaný okamih jej do cesty prišla iná žena. Alebo skôr žieňa. Na pohľad drobná, krehká, ale usmiata, sálajúca energiu, optimizmus, odhodlanie, nadšenie. Katka Kovalčíková, trénerka pre Power Training a Speak Up!, čiže tvorivé sebaprezentovanie, má naozaj krásne povolanie. Pomáha ľuďom objaviť ich talenty a rozvinúť ich potenciál tak, že im umožní pochopiť jednoduchú, no zásadnú pravdu: človek je sám sebe kľúčom, no zároveň i prekážkou k úspechu, šťastiu a naplneniu. 

Zmena ako nový štart

„Ešte počas strednej školy som pričuchla k priamemu predaju. Cítila som sa podkutá v tom, čo a ako rozprávam, ale veľmi rýchlo som si uvedomila, že aby ma ako také mladé žieňa vôbec brali vážne, aby som bola úspešná a dôveryhodná, aby som vôbec niečo mohla predať, musia klienti najprv kúpiť mňa ako osobnosť. Potrebovala som zapracovať na vystupovaní, na sebadôvere, na tom ako som sa vnímala.“

Na radu svojho priateľa Tona, teraz už manžela, sa preto rozhodla ísť na Power Training. Presvedčia ju najmä zmena, ktorú po absolvovaní tréningu na partnerovi videla. „Na mne to zafungovalo rovnako.“ To bolo v roku 2006 a odvtedy sa veľa zmenilo. Keďže Katka sama bola veľmi spokojná, odporúčala Power Training aj ďalším ľuďom a tí zostali rovnako spokojní a nadšení ako ona. Napokon sa veci rozbehli takým smerom, že Katka prebrala alebo skôr obnovila tréningy po pôvodnom zakladateľovi, ktorý nechal vedenie kurzov rok ležať úhorom pre osobné problémy. „S manželom nám prišlo ľúto, že by mala zakapať taká výborná, prospešná a dobre rozbehnutá vec. Preto sme si povedali, že to podchytíme a začneme kurzy znovu organizovať my. Ešte som študovala na ekonomickej univerzite obchodný marketing, mala som aj inú prácu a manžel už pracoval normálne, ale začali sme sa tomu po večeroch venovať. Takto sa nám podarilo zorganizovať prvý, druhý, tretí tréning, až sa to celé znovu oživilo.“ Dobrá, prospešná vec sa môže ľahko znovuzrodiť. Pre tých, ktorí sa rozhodnú absolvovať Power Training, má asi najväčší význam efekt, o ktorom hovorí Katka aj vo svojom prípade: „Najviac som to pocítila na sebadôvere. Síce som v sebe vždy cítila väčší potenciál, ale nikdy som si extra neverila. Nedokázala som sa odhodlať začať nejaké veci, rozbiehať projekty a podobne. Snažila som sa nevytŕčať, vždy som čakala, že ma niekto k niečomu prizve. To sa zmenilo. Teraz túto zmenu stále znovu vídam aj u absolventov kurzov.“

 Po prvých 2 hodinách – cítim očakávanie, no aj zvedavosť. Mám úplne otvorenú myseľ. Som tu, lebo to potrebujem, teraz je ten správny čas. Po 8 hodinách – cítim šťastie, ale aj zmiešané pocity, v mojom najbližšom okolí je veľa ľudí, ktorí by Power Training potrebovali absolvovať tiež. Po 14 hodinách – som nabudená a unavená zároveň, cítim sa slobodná, som súčasťou tímu a dojatá z toho, čo som tu dnes videla. Som zvedavá, čo prinesie zajtrajšok. Na druhý deň – úžasné, mám slzy na krajíčku, pokorila som pár ťažkých prekážok, ľudia sa mi menia pred očami, všetci napredujeme, sme skvelí jednotlivci aj tím. Teším sa. Tento tréning je určený mužom aj ženám, mladším i starším. Spolu so mnou boli na tréningu podnikatelia, lekári, právnici, študenti, ľudia rezervovaní, nervózni, kamarátski, ľudia s fantáziou. Každý z nás však prišiel s nádejou v kútiku duše, že budeme žiť plnším životom a nielen život nezmyselne prežívať. A mali sme pravdu! Broňa B. 

Strach z neznámeho

„Ľudia prichádzajú na Power Training s rôznymi príbehmi a problémami. „Prichádzajú mamičky, ktoré boli dlho na materskej a stratili kontakt s pracovným svetom, guráž, šmrnc, vieru v seba, možno aj chuť realizovať sa. Ale prichádzajú k nám aj podnikatelia, s ktorými je to presne naopak, splnili si a dosiahli v živote všetko, čo chceli, no napriek tomu zažívajú pocit prázdnoty, nevedia sa radovať, nemajú vnútorný pokoj, sú ako vyhorení. Prichádzajú aj čerství absolventi škôl, ktorí ešte nič nerobili a ani nevedia, čo presne by chceli robiť, v čom sú dobrí, čo by ich bavilo. Dokonca stretávame aj ľudí, ktorým sa stala nejaká tragická udalosť, z ktorej sa nedokázali spamätať.“

Príbehy ľudí sú také rôzne, že Katka nemá šancu ani kapacitu dávať im osobné rady či návrhy, čo a ako ďalej. O to v power tréningu ani nejde. „Ide o to, aby si každý účastník vybral z každej aktivity pre seba to, čo potrebuje. Aby si porozumel sám sebe, postavil sa tvárou v tvár svojim hlboko zakoreneným strachom, aby si ujasnil víziu ako ďalej. Pritom my neradíme ako z problémov von, ale vytvárame prostredie pre silný a veľmi osobný zážitok, v ktorom si nájdu konkrétnu odpoveď na svoj konkrétny problém.“

Dostať z Katky, čo konkrétne si pod slovami „prostredie pre zážitok“ máme predstaviť nie je úplne jednoduché. Sama to považuje za určité tajomstvo, ktorá má pri príchode na power tréning svoju funkciu a silu. Dokonca sa to záujemca o power tréning nedozvie ani z reklamných letákov, takže na kurzy sa ľudia prihlasujú poväčšine skôr na základe ústnych odporučení spokojných účastníkov, než na základe cieleného marketingu. „Chceme, aby prišli a nič nevedeli. Aby boli prekvapení a museli pracovať aj so strachom z neznámeho, aby boli neustále akoby na ihlách.“ To chápeme, ale zo zvedavosti neustúpime, a tak Katka prezrádza jednu zo zážitkových aktivít. Mysleli by ste si, že je ňou napríklad rozprávanie pred všetkými o svojich túžbach, problémoch či neistotách? Vraj aj to, ale myslieť si, že ide o najväčšiu výzvu, je v prípade power tréningu omyl. Je ňou totiž – chodenie naboso po žeravom uhlí!

Cestička za víziou

„Toto robíme v posledný deň tréningu“, hovorí Katka. Viete si predstaviť lepšiu cestičku, po ktorej sa pustiť za svojou víziou? „Uhlíky predstavujú všetky ťažkosti, prekážky na ceste. Pália, je riziko, ale keď je človek dostatočne sústredený na cieľ, tak po nich prejde bez popálenia. Niektorí dokonca hovoria, že mali pocit, akoby prechádzali po chladnom betóne alebo po tráve.“ Zdá sa neuveriteľné, aby sa človek dostal do taého stavu koncentrácie, ba takmer tranzu, za dva dni. Je to naozaj možné? Katka tvrdí, že áno a že popálenia sú veľmi zriedkavé a ak, tak občas niekomu navrie malý pľuzgierik. No za ten zážitok to vraj stojí, pretože malé poranenie si ľudia odnášajú ako trofej odvahy toho, že sa dokázali vysporiadať s nejakým veľkým problémom, či neraz aj s celou svojou minulosťou. Dokážu napríklad poodpúšťať veci, ktoré ich zaťažovali celé roky a bránili im naplno a slobodne dýchať a žiť. 

Na Power Training som išla len preto, že ma zaujímala chôdza po uhlíkoch, ako to vlastne funguje. Ale netušila som, čo ma tam čaká. Prvý poldeň som premýšľala, čo tam vlastne robím, poobede ma to začalo postupne baviť a druhý deň plný silných, emotívnych zážitkov mi zmenil pohľad na život. Uvedomila som si, čo ma blokuje v tom byť lepšou, kde mám slabé stránky a zistila som, aké je vo mne sila...Prvý mesiac po Power Trainingu som lietala v oblakoch. V práci sa mi začalo dariť, všetko som zvládla s pokojom, neustále som sa smiala. Rok po Power Trainingu tú silu v sebe stále mám, aj nadšenie a chuť pracovať na sebe čím ďalej, tým viac. Andrea H., obchodná zástupkyňa

 

Odstraňovanie blokov

Vnútorné brzdy, ktorá nám bránia dosiahnuť cieľ, nie je ľahké ani rozpoznať, ani odstrániť. „Najdôležitejšia otázka znie, čo je to, čo ma blokuje v mojom vlastnom vnútri?“ Je jednoduché hľadať príčiny problémov mimo seba. Raz je to rodina, inokedy minulosť alebo situácia na trhu. To všetko sú vonkajšie faktory, ktoré nemôžeme priamo ovplyvniť, preto na ne radi poukazujeme ako na príčiny stagnácie či neúspechu. No najsilnejším dôvodom vlastných neúspechov sme my sami.

„Posunúť sa ďalej si preto vyžaduje veľkú mieru sebareflexie“, hovorí Katka. Niekoho brzdí strach zo zlyhania, iného strach z rizika, z niečoho nového a nepoznaného, možno aj nevypočítateľného. Pre niekoho je blokom nerozhodnosť alebo prílišné analyzovanie, či dokonca túžba po dokonalosti. „Aj dobrá vlastnosť, keď je prehnaná, sa môže stať blokom.“ Ale keď si už účastník tréningu dokáže ten svoj blok určiť, nasleduje mentálno-vizualizačné, silne emotívne cvičenie. A potom príde na „lámanie chleba“, v tomto prípade na dosku. „Duševný, nehmotný problém existujúci v hlave, musí každý uložiť do dosky a potom ho úderom holej ruky prelomiť spolu s ňou.“ Je to vraj riadna doska, aj chlapi z nej majú strach, ale Katka na základe skúseností odmieta tvrdenie, že také niečo je schopný urobiť len trénovaný v bojových umeniach. „Videla som dosku prelomiť útlu ženu na prvý šup a videla som poriadneho chlapa, ktorý to nedal ani na viackrát. Ten rozdiel je v hlave. Celé lámanie dosky je hlavne symbolom odhodlania a sily rozhodnutia. Najťažšie na tom nie je ísť do rizika a ohroziť vlastnú ruku, ale ochota priznať pred sebou a pred inými, že mám chyby, blok, strach. Ľudia sa chránia, nosia panciere, stavajú si vysoké ploty...Zraniteľnosť je veľmi riskantná, veď čo keby to niekto využil proti mne?“

 Veľmi skoro mi došlo, že ide len o rozhodnutie v mojej hlave a snažila som sa ísť do všetkých úloh naplno. Zistila som, že tréneri sú naozaj úžasní a odchádzala som s veľkým nadšením a dobrým pocitom, že som to zvládla. Prvé, čo som si potom všimla, bol nárast klientov. Bola som v jednom kole, všetko sa akosi zrýchlilo. Ale postupom času som sa dostala do pokoja a teraz pozorujem, že som v úžasnej rovnováhe, a keď sa dostaví nejaká kríza, dokážem sa z nej rýchlo dostať. Katka B.

 


späť      späť