up

Blog

Žijeme v príčine alebo v následku

Autor: Veronika Kultanová   Pridané: 21.11.2016 18:31

Kategória: Inšpirácia
blog

Profesor psychológie John Steward z Univerzity v LA priniesol raz do triedy pätnásť zložiek z koženky s logom univerzity. Pod ním bol nápis „Survival kit“ (súprava k prežitiu). Vzal jednu z nich do ruky, postavil sa pred svojich dospelých študentov a dramatickým hlasom povedal: „Obsah tejto zložky významne ovplyvní váš život a kariéru. V okamihu, keď vám tieto zložky rozdám, bude váš život rozdelený na obdobie pred získaním tejto zložky a potom.“

Študenti sa nevedeli dočkať. Tešili sa ako malé deti na tú chvíľu, keď zložku dostanú a budú sa smieť pozrieť dnu. Keď im profesor konečne odovzdal svoj darček, nikto nemal odvahu pozrieť sa ako prvý. Na ich veľké prekvapenie našli po otvorení zložky na pravej strane nalepené zrkadielko, ktoré odrážalo ich tvár. Na druhej strane bol veľký nápis:

Práve sa pozeráte do tváre človeka, ktorý je kompletne zodpovedný za to, kto ste a za to, kým budete.

Máme slobodnú vôľu a slobodu voľby. V každej životnej situácii máme na výber – buď budeme žiť v následku, alebo v príčine.

Keď žijeme v následku, cítime a správame sa ako obeť. Niečo sa tam vonku deje a my len znášame vplyv týchto udalostí a čakáme na zmenu. Máme zlú náladu, lebo šéf je zlý. Máme málo energie, lebo prší. Máme strašnú prácu, lebo náš školský systém je zle nastavený. Keď žijeme v následku, ľutujeme sa, vyhovárame sa, ohovárame, sťažujeme sa. A veštíme si z tureckej kávy.

Keď žijeme v príčine, preberáme za seba, svoju prítomnosť aj budúcnosť plnú zodpovednosť. Vieme, že pre všetko, čo sme a čo budeme, sme sa slobodne rozhodli (alebo sme sa rozhodli prijať rozhodnutie niekoho iného). Preto nesieme kompletnú zodpovednosť za svoje úspechy a neúspechy, za svoju prítomnosť aj budúcnosť.

Predstavte si, že sa každé ráno budíme s plným džbánom sily.

Keď prechádzame dňom v následku, odlejeme trochu sily protivnej svokre, zlému počasiu, kolegovi, ktorý neurobil svoju prácu, meškajúcej električke a nevyhovujúcej konštelácii hviezd. A keď príde na lámanie chleba a my si potrebujeme lognúť z nášho džbánu sily, aby sme to dali, zistíme, že už nie je z čoho.

Keď sme v príčine, sami sa vedome rozhodneme, čo naším džbánom polejeme. Projekt. Rodinu. Maratón.

Možno sa teraz pýtate – keď je to tak, prečo by si vôbec niekto volil život v následku?

Lebo je to pohodlné. To je celé.

V príčine máme silu a moc. Ale zároveň preberáme už spomínanú zodpovednosť. A tá nie je vždy pohodlná. Ide ruka v ruke s prácou, drilom, úsilím. S odovzdaním zodpovednosti niečomu vonku prichádza úľava. Na chvíľu. Z dlhodobého hľadiska nás život v následku robí slabými. 

Priatelia, želám vám, aby ste si dnes aj pri bio záťaži 3 ustrážili svoj džbán sily. Ja som už trochu uliala vŕtajúcemu susedovi a PMS. Zvyšok si strážim na tvorbu tréningu pre vás.


späť      späť